Przewodnik po owocach egzotycznych

Przewodnik po owocach egzotycznych

Owoce egzotyczne kuszą nie tylko pięknym, kolorowym wyglądem, ale i ciekawym, wyjątkowym smakiem. Na sklepowych półkach możemy spotkać coraz więcej różnorodnych owoców, które na pierwszy rzut oka mogą być dla nas jedynie „dziwnym kształtem” lub ciekawostką. A to ciekawostka, którą z pewnością warto poznać. W naszym artykule poznasz różnorodne owoce egzotyczne i dowiesz się, jak je jeść.

Mango

Soczysty i słodki miąższ mango jest bardzo bogaty w wiele witamin, między innymi A i C. Mango pełne jest także wartości odżywczych, w tym potasu, magnezu, błonnika oraz przeciwutleniaczy.

Jak jeść mango? Wystarczy obrać je ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. Możesz je jeść na surowo bądź jako dodatek do sałaki, deserów, dań głównych czy smoothie. To wszechstronny owoc, który w kuchni możemy wykorzystać w 100 procentach.

Kiwi

Ten owoc nie stanowi dla nas wielkiej niewiadomej, a przynajmniej nie powinien. Od lat możemy go dostać w naszych sklepach. Jeśli jednak jeszcze nie miałeś okazji spróbować kiwi, ten akapit jest specjalnie dla Ciebie.

Kiwi to niewielki, owalny owoc. Jego miąższ jest zielony i zawiera drobne, czarne nasionka. Charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C oraz K i E.

Jak jeść kiwi? Wystarczy obrać je ze skórki i pokroić na plasterki. Jeśli kupiłeś dojrzały, miękki owoc, to możesz je przekroić na pół i wydłubać miąższ łyżeczką. Kiwi świetnie smakuje solo, ale doskonale sprawdzi się również jako dodatek do deserów lub koktajli.

Marakuja

To owoc o twardej, fioletowej skórce. Miąższ jest dość kwaśny i pełny drobnych pestek. Opis może nie jest zachęcający, ale zdecydowanie warto spróbować marakui. Jest bogata w witaminę C, błonnik i żelazo. Ma ona również ciekawe właściwości prozdrowotne, ponieważ działa przeciwzapalnie i uspokajająco.

Jak jeść marakuję? Przekrój owoc na pół i wyjedz miąższ łyżeczką. Marakuja świetnie pasuje jako dodatek do deserów, ryb, a nawet lemoniady.

Kaki

Inaczej persymona lub śliwka chińska. Owoc kaki ma pomarańczową skórę i miękki, słodki miąższ. Zawiera sobie wysoką dawkę witaminy A, C i błonnika. Na pytanie – czy kaki jest zdrowe? Odpowiadamy zdecydowanie tak! Zawiera ona przeciwutleniacze i pozytywnie wpływa na układ trawienny.

Jak jeść kaki? Owoc ten można spożywać na surowo ze skórką lub bez. Jak każdy owoc świetnie smakuje samo lub w deserach.

Zobacz też: Owoc kaki – jakie ma właściwości i jak prawidłowo go jeść?

Liczi

Czym jest liczi? To niewielki, okrągły owoc z chropowatą skórką. Miąższ liczi jest biały i bardzo soczysty. Owoc liczi zawiera w sobie duże ilości witaminy C oraz potas i błonnik. Ma również prozdrowotne właściwości, tj. działanie przeciwutleniające i wzmacniające odporność.

Jak jeść liczi? Powinniśmy obrać je ze skórki i wyjąć pestkę. Liczi jest smaczne na surowo, zarówno samo, jak i w sałatkach, czy deserach.

Sprawdź: Co zrobić z liczi?

Papaja

Duży, owalny owoc o zielonej skórce oraz pomarańczowym miąższu z licznymi czarnymi pestkami. Pełne witamin i minerałów.

Jak jeść papaję? Należy ją obrać, usunąć pestki i pokroić w plasterki lub kostkę. Smakuje dobrze na surowo i jest idealnym dodatkiem do deserów, sałatek oraz koktajli.

Ananas

To kolejny owoc, który już powinniśmy znać. Ma charakterystyczny wygląd i nietrudno go pomylić z innym. Smakuje słodko-kwaśno, a to przez wysoki poziom witaminy C. Dzięki zawartości enzymu trawiennego ananas jest bardzo zdrowy – wspomaga trawienie i działa przeciwzapalnie.

Przewodnik po owocach egzotycznych

Co zrobić z ananasa? Niektórzy uważają, że ananas świetnie sprawdza się na pizzy. My jednak wolimy jeść go w sałatkach, deserach lub bez dodatków. Jest również smaczny jako dodatek do sosów mięsnych.

Zobacz również: Ananas – właściwości i co z niego zrobić?

Granat

Ma twardą, czerwoną skórkę. Miąższ ma strukturę licznych nasion. Jakie są właściwości granatu? Zawiera on przeciwutleniacze, witaminę C oraz błonnik.

Jak jeść granat? Powinniśmy przekroić go na pół i łyżką wyłuskać nasiona. Możemy nimi wzbogacić sałatki, desery oraz kremowe zupy, np. z kalafiora.

Figi

Niewielkie, słodkie owoce o fioletowej lub zielonej skórce. Miąższ zawiera liczne drobne pestki. Właściwości figi – wysoka zawartość błonnika, potasu oraz wapnia.

Przewodnik po owocach egzotycznych

Jak jeść figi? Możemy jeść je na surowo, ze skórą lub bez. Bardzo dobrze komponują się z różnymi serami, tworząc wykwintną przekąskę na wieczór. 

Jak już wiecie, owoce egzotyczne to prawdziwe bomby witaminowe, pełne minerałów, przeciwutleniaczy i prozdrowotnych właściwości. Warto więc włączyć je do swojej diety. Tym bardziej, że w sklepach możemy znaleźć coraz więcej różnorodnych, nowych dla nas rodzajów.

Odkrywanie kolejnych smaków nie tylko urozmaici naszą kuchnię i dietę, ale również pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego właśnie zachęcamy do włączenia do swojego jadłospisu różnorodnych owoców egzotycznych. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem stanie się o wiele łatwiejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *